W dniu 12 stycznia 2022 roku wejdzie w życie ustawa powołująca Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Będzie to wyspecjalizowana jednostka Policji, która ma zajmować się, jak sama nazwa wskazuje, przestępstwami popełnionymi za pośrednictwem sieci.
Zanim Biuro zacznie rozpracowywać sprawy cyberprzestępców minie jeszcze kilka miesięcy, bo w pierwszej kolejności konieczne jest zorganizowanie jego pracy i wybór funkcjonariuszy, którzy będą w nim pracować.
Z punktu widzenia osób pokrzywdzonych przez oszustwa na kryptowalutach, kradzieże kryptowalut czy tokenów lub inne przestępstwa popełniane za pośrednictwem Internetu powołanie Biura wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Dotychczas często zdarzało się, że Policja działała opieszale z uwagi na brak odpowiedniej wiedzy czy narzędzi do łapania przestępców działających w sieci. Wyspecjalizowani funkcjonariusze będą przede wszystkim mieć wiedzę z zakresu cyberprzestępczości, ale także umiejętność skutecznego prowadzenia postępowań, m. in. dzięki współpracy międzynarodowej organów ścigania czy kontaktu z firmami technologicznymi jak giełdy kryptowalut. Trzeba podkreślić, że Policja czy inne służby zawsze mają większe możliwości działania czy uzyskania informacji, niż osoba działająca tylko na własną rękę.
Na rozpoczęcie pracy Biura, a zatem także na ostateczną ocenę jego działań przyjdzie nam poczekać. Jego utworzenie pokazuje jednak, że pokrzywdzeni cyberprzestępczością zyskują coraz większe możliwości dochodzenia swoich praw.