Jakie istotne dla kantorów kryptowalut zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o AML, która weszła w życie 31.10.2021 roku?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wprowadziła duże zmiany na rynku kryptowalut.

A zatem co się zmieniło?

Nowe przepisy zmuszają kantory kryptowalut do uzyskania wpisu w rejestrze działalności w zakresie walut wirtualnych. Dopiero po uzyskaniu takiego wpisu istnieje możliwość prowadzenia kantoru kryptowalut. Jeśli kantor nie dopełni tego obowiązku musi liczyć się z nałożeniem kary nawet do 100.000 zł.

Aby uzyskać wpis należy złożyć odpowiedni wniosek. Minister Finansów ma 14 dni, aby wpisać przedsiębiorcę do rejestru.

Co więcej, aby uzyskać taki wpis osoby prowadzące kantory kryptowalut muszą spełnić poniższe warunki:

  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciw wiarygodności dokumentów czy obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym;
  • posiadać wiedzę i doświadczenie z obszaru walut wirtualnych, a także wdrożyć procedurę przeciwdziałania praniu pieniędzy – co oznacza obowiązek aktualizacji wewnętrznych procedur AML oraz konieczność wdrożenia i przeszkolenia pracowników.

A co z kantorami, które już są na rynku? Kantory kryptowalut, będące już na rynku przed znowelizowaniem ustawy o AML będą miały sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych wymogów i uzyskanie wpisu do rejestru – czyli do dnia 30 kwietnia 2022 roku.

Sama procedura uzyskania wpisu nie jest skomplikowana, jednak dzięki temu Ministerstwo Finansów uzyskuje informację o istnieniu danego kantoru.

Przepisy zostały także znowelizowane w zakresie limitu transakcji okazjonalnej.

Dokonując transferu kryptowalut w kwocie wyższej niż 1.000 euro, kantor będzie zobowiązany do zastosowania szczególnej procedury wobec klienta. Konieczne będzie przedstawienie danych osobowych klienta, obywatelstwa, numeru PESEL, daty urodzenia, danych znajdujących się na dokumencie tożsamości, adresu, a także ustalenie danych beneficjenta rzeczywistego – czyli osoby faktycznie sprawującej kontrolę nad klientem.

Przed znowelizowaniem przepisów powyższą procedurę stosowało się jedynie w przypadku klientów, z którymi współpraca była trwała lub dotyczyła transakcji okazjonalnych o równowartości 15.000 euro lub więcej.

Co powyższe regulacje zmieniają dla klientów kantorów kryptowalut?

Z dobrych stron – przed dokonaniem transakcji będziemy mogli sprawdzić, czy kantor, który wybraliśmy istnieje w rejestrze. Waluty wirtualne służyły przeprowadzaniu transakcji, w których praktycznie każdy był anonimowy. Znowelizowane przepisy pomogą ustalić, od i do kogo te transfery przechodzą oraz jakie jest ich źródło, co wpłynie na bezpieczeństwo transakcji.

Z negatywnych stron – transfer kryptowalut nie będzie już tak „prosty”. Transakcje równe lub powyżej 1.000 euro będą wymagały podania przez nas wszystkich danych, przedstawienia dokumentów potwierdzających te dane no i niestety nie będziemy mogli być już anonimowi.

 

 

 

 

 

 

admin

admin

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O kancelarii

Jesteśmy prężnie rozwijającą się kancelarią, w której pracuje doświadczony zespół prawników zajmujących się prawem nowych technologii. Dlatego, podążając za rozwijającym się rynkiem, wyspecjalizowaliśmy w obsłudze i reprezentacji Klientów, którzy padli ofiarą przeróżnych oszustw kryptowalutowych. Pomagamy także osobom, których środki na rachunkach bankowych zostały zablokowane z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa.

W czym możemy Ci pomóc?

Kontakt